Yoga

Yoga 4000 yıldan daha eskilere dayanan bir uygulamadır.Avrupa’da bu eski teknik Yogi İyengar sayesinde öğrenilmiştir.Batıda psikoterapik bir teknik olarak kullanıllan Hatha ve Raja Yoga insanların dengeli ve sağlıklı kalabilmelerine yardımcı olmaktadır.Vücut duruş ve hareketleri, soluk alma ve duyguların edindiği izlenimler zihin tarafından kontrol edilmektedir.Laya, Jnana, Tantrik, Bhakti, Karma, Mantra, ve Hatha gibi birçok dalı olan bir uygulamadır.
Vücuda hükmederek sağlıklı olmayı hedefleyen Hatha Yoga, zihin ile bedenin mükemmel bir uyum içinde olmasını sağlar. Yapılan bilimsel araştırmalarda da, Yoga duruş ve egzersizlerinin vücuttaki kan basıncı,iç organlar ve salgı bezlerinin çalışmalarında pek çok olumlu etkiye yol açtığı görülmüştür.
Gevşemenin sırlarını bilmeyen batılı milletler, birkaç saatlik gece uykusu esnasında ve gündüz yapabildikleri kısa süreli dinlenmeler sayesinde  yeniden topladıklarına inandıkları kuvvetlerine güvenirler. Kasları geliştiren birçok spor dalı vardır.Ancak bu spor dalları belirli bir kas grubunu çalıştırmakla ilgilenir.Yogada hareketler ağır ve pasif uygulanır. Ağır çalışan kaslardan her zaman daha olumlu sonuç alınır çünkü ağır çalışan kaslar kendi gücünü ve esnekliğini kullanmak zorundadır.Oysa çabuk çalışan kaslar hareketin hızıyla sürüklendiği için etkili değildir.
Sporun değişik dallarında, pek çok profesyonel yogadan faydalanıp başarısını arttırmıştır.1971’de ünlü sanatçı Maurice Bejart bale okullarında,bisikletçi şampiyon H.Anglade, ünlü atlet Richard Fosburry bunlardan birkaçıdır.Ünlü psikologlardan Dr. Francia Volgyosi, Dr. Alexis Carel psikoanalizci Carl Jung yogayı çalışmalarında kullanmışlardır.
Yoga tüm yaştaki insanlar için idealdir.İnsanların birbirleri ile yarışmasına olanak tanımayan herkesin kendi sınırları içerisinde yapabileceği bir tedavi yöntemidir.Ömürlerince egzersiz yapmamış pek çok kimse de yoga çalışmalarına başlamaktadır.
Çocuklar da yoga yapabilirler.
Gebeleri doğuma hazırlar.
Stresli bireyler için idealdir.
Yoganın vücut tonusunu arttırıp dış görünümü güzelleştirdiği ve omurga üzerindeki olumlu etkileri herkesçe bilinmektedir.
Yoganın tedavi edebileceği ufak tefek rahatsızlıklar şunlardır:
Dolaşım bozukluğu, kabızlık, şişmanlık, duruş bozuklukları, uykusuzluk, aybaşı sancısı, kireçlenme, lumbago, doğum ağrıları,tansiyon, baş ağrısı, disk kayması, el ve ayak bileklerindeki zayıflıklar.